Board of Directors

Dato' Mohd Redza Shah Bin Abdul Wahid Chairman

Dato' Mohd Redza Shah Bin Abdul Wahid, is the Chairman of the Manager. He was appointed to the Board on 14 February 2020.

Dato' Haji Mohd Redza Shah bin Abdul Wahid graduated with a Bachelor of Science in Economic (Industry and Trade) from London School of Economic, University of London. He also obtained a Masters of Science of Economics (International Banking and Finance) from University of Wales, Cardiff. While attached to Touche Ross & Co., Chartered Accountants, (now known as Deloitte & Touche), he obtained qualifications such as Associate Chartered Accountant (ACA) and the Member of Institute of Chartered Accountant in England and Wales. (ICAEW) He also obtained the Chartered Bankers qualification from Asian Institute of Chartered Bankers and Sustainability Leadership in Business Sustainability Management from University of Cambridge.

Dato' Haji Mohd Redza Shah started his career with Touche Ross & Co., London (now known as Deloitte & Touche) in 1988 as Trainee Accountant and qualified as Associate Chartered Accountant (ACA). In 1992 he joined Arab Malaysian Corporation Berhad, in Internal Audit and progressed to become the Corporate Finance Manager. He then joined Khazanah Nasional Berhad when it commenced operations in July 1994 as a Senior Finance Manager and later moved to Silterra Malaysia Sdn Bhd, as Chief Financial Officer. He left Silterra Malaysia Sdn Bhd to spearhead Tradewinds Corporation Berhad as the Group CEO from September 2002 to November 2005. Prior to joining Bank Muamalat, he was the Executive Director and Group Chief Operating Officer of DRB-HICOM from 1 March 2006 till October 2008. Dato' Haji Mohd Redza Shah sat on the Board of Raeed Holdings Sdn Bhd and also Board of General Council for Islamic Banks and Financial Institutions (CIBAFI). He resigned as a Chief Executive Officer of Bank Muamalat in October 2019 after serving for the Bank for 11 years.

Wan Azman bin Ismail Executive Director

Wan Azman bin Ismail is the Executive Director cum Chief Executive Officer of the Manager. He was appointed to the Board as Non-Independent Non-Executive Director on 15 February 2017 and subsequently assumed his current role since 27 March 2017.

He graduated with a BA (Hons) in Accounting and Financial Analysis, University of Newcastle upon Tyne, United Kingdom in 1988. He started his career under the Corporate Finance Division of Perwira Affin Merchant Bank Berhad from September 1990 to March 1996. He later joined the Corporate Finance Division of BSN Merchant Bank Berhad on March 1999 to July 1999.

He joined JCorp Group in September 1999 to December 2000 and later joined Damansara Realty Berhad (DBhd) in January 2001. He was appointed as the Managing Director of DBhd on 1 February 2011 and later redesignated as Director. Starting June 2014, he served JCorp as Vice President Strategic Development Department prior to joining the Manager. He has obtained a Capital Markets Services Representatives Licence for REIT as a Licensed Director to carry on regulated activities specified under the CMSA.

Zainah binti Mustafa Independent Non-Executive Director

Zainah binti Mustafa is the Independent Non-Executive Director of the Manager. She was appointed to the Board on 16 February 2007.

She is currently a Fellow Member of the Association of Certified Chartered Accountants (ACCA). She joined JCorp in October 1978 and has held various roles including as its Group Chief Financial Officer before retiring on 31 October 2002. She started her career as an Assistant Senior Auditor in Perbadanan Nasional Berhad in 1997 after graduating from Institut Teknologi MARA (presently Universiti Teknologi MARA).

She also holds directorship in several public-listed companies, namely, KPJ Healthcare Berhad and DBhd.

Mohd Yusof bin Ahmad Non-Independent Non-Executive Director

Mohd Yusof bin Ahmad is the Non-Independent Non- Executive Director of the Manager. He was appointed to the Board on 4 February 2014.

He graduated with a Bachelor in Surveying (Property Management) from Universiti Teknologi Malaysia in 1992. Upon graduation, he gained experience as a Valuation Executive in Sailan & Co and KGV Lambert Smith Hampton. In 1993, he joined JLand as an Executive and later served as Valuation Executive at the Planning Department in 1995.

Since 2000, he had served several departments in JLand which includes Property Management, Marketing Department, Corporate Office and Planning Department. He is currently the General Manager of Special Projects (JB Urban Redevelopment) of JLand since his appointment on 1 June 2015. He is also the General Manager, Special Projects (Property Division) of JCorp since 1 May 2015 and also special assistant to JCorp’s President and Chief Executive Officer in Yayasan Sultan Ibrahim Johor. He presently sits on the board of various companies within the JCorp Group.

Dato' Wan Kamaruzaman Wan Ahmad Independent Non-Executive Director

Dato' Wan Kamaruzaman Wan Ahmad graduated with a Bachelor of Economics majoring in Analytical Economic (Hons) from the University of Malaya. He started his career with Malayan Banking Berhad since 1981, mostly in Treasury Department with two overseas postings at Hamburg, Germany as Chief Dealer and London, United Kingdom as Treasury Manager. After leaving Maybank in 1994, he served as CEO and Director with several companies within the Affin Group until 2005. He then briefly served Kemuncak Facilities Management SdnBhd and Izoma (M) SdnBhd, both as Executive Director of Finance until 2007.

He previously served as the General Manager, Treasury Department of the Employees Provident Fund (EPF) since October 2007.He is then was appointed as the Chief Executive Officer of KWAP effective May 2, 2013.

Dato' Wan Kamaruzaman is a Board Member of ValuecapSdnBhd and Malakoff Corporation Bhd as well as the Director of Prima Ekuiti (UK) Limited, a subsidiary of KWAP.

Dato' Wan Kamaruzaman was appointed as the first Chairman of the Institutional Investors Council which was established in 2015 to represent the interest of institutional investors in Malaysia. He is also a member of the FTSE ESG Advisory Committee (based in London) since September 2015. He also became a member of the Institute of Integrity Malaysia, corporate member of International Corporate Governance Network (ICGN) and Asian Corporate Governance Association (ACGA) in 2015.

Shamsul Anuar Abdul Majid Non-Independent Non-Executive Director

He graduated with a Bachelor of Science (Hons) in Chemistry from Imperial College, London, England before he obtained his Master of Business Administration (Islamic Finance) from International Islamic University Malaysia. He is also a Chartered Financial Analyst (CFA) from CFA Institute, Charlottesville, Virginia, USA.

He began his career with Shell Malaysia as aPlanning Analyst, Downstream Economics Planning Department in 1994 before he joined Grenland Malaysia as Vice President, Finance and Special Projects in 2004. He was the Executive Vice President of Strategy & Feasibility, Iskandar Investment Berhad in 2007. He then joined Iskandar Waterfront Holdings in 2011 as the Special Officer to the Managing Director. In 2014, Shamsul Anuar was the Director of FikiranSepakatSdn Bhd.

He joined Johor Corporation as the General Manager in 2017 prior to his appointment as the Chief Investment Officer.

Presently, he is the Non-Independent Non-Executive Director of QSR Brands (M) Holdings Berhad and KPJ Healthcare Berhad. He is also a member of Nomination & Remuneration Committee and a member of Investment Committee of KPJ Healthcare Berhad.

Datuk Akmal Bin Ahmad Non-Independent and Non-Executive Director

Datuk Akmal Bin Ahmad is the Non-Independent and Non-Executive Director. He was appointed to the Board on 21 January 2021.

Datuk Akmal Bin Ahmad graduated with a Diploma in Quantity Surveying and Bachelor of Science in Quantity Surveying from University Teknologi MARA, UITM, Malaysia.

Currently - Director, Real Estate Division, Johor Corporation, Group Managing Director, Johor Land Berhad

April 2016 - July 2020 - Chief Operating Officer, Iskandar Investment Berhad

March 2013 - December 2018 - Chief Executive Officer, Iskandar Development Management Services Sdn Bhd (IIB Subsidiary)

December 2013 - March 2016 - Chief Development Officer, Iskandar Investment Berhad

December 2007 - February 2013 - Director of Operations, Iskandar Development Management Services Sdn Bhd

July 2007 -December 2007 - General Manager, Nusajaya Development Sdn Bhd (UEM Land Berhad subsidiary)

January 2004 - June 2007 - Project Manager 1 (Prince Court Medical Centre Project) KLCC Projeks Sdn Bhd

June 1999 - December 2003 - Project Manager (University Technology of Petronas Development) KLCC Projeks Sdn Bhd

January 1994 - May 1999 - Project Manager (Petronas Twin Towers Fit-Out) KLCC Projeks Sdn Bhd

March 1993 - December 1993 - Contract Management Executive, KLCC Projeks Sdn Bhd

July 1991 - February 1993 - Technical Services Executive, Island & Peninsular Berhad

January 1988 - April 1989 - Assistant Quantity Surveyor, Yong & Mohd Faiz Sdn